SCAN SCAPLB40LS Brass Padlock
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
The Scan brass padlocks provide an excellent level of security. Each lock features a brass cylinder mechanism that is accurately machined making it durable and rust resistant. They have stainless shackle springs and a steel shackle with a self-locking action. All brass padlocks above 30mm in body size have hardened anti-cut and saw resistant shackle with double locking tongues for improved security. Each padlock is supplied with 3 keys. [pw]_[Padlock Width]: 40mm [sh]_[Shackle Height]: 63.6mm [sd]_[Shackle Dia]: 6.3mm